E-mailing 2020, vše, co potřebujete vědět...

email marketing 2020
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Data za rok 2019

Když jsem jezdil na obchodní schůzky, občas jsem slýchával: „To stejně nikdo nečte, nemá to smysl.“ Má to smysl. Obrovský. Budu se hádat (fakt). Jsem připravený vám v dnešním článku dokázat, že e-mail marketing je stále na špici. I v roce 2020 je to marketingový kanál s jednou z nejvyšších návratností. Proto s ním v HARD $ELLERS pracujeme hojně.

Co se v článku dočtete: 

 1. Základní data a čísla o e-mailingu za rok 2019.
 2. Trendy a tipy, jak na to v roce 2020. 
 3. Jakou roli by měl hrát e-mail marketing ve vašem byznysu. .

Využití e-mailu v roce 2019

3,9 miliardy lidí. Tolik lidí využívalo e-mailové schránky ve 2019. Je to polovina populace a první důvod, proč e-mail marketing dělat. Kdo používá e-mail? Každý, kdo si chce založit například Facebook, Instagram, nebo jinou sociální síť či jakýkoliv systém on-line.

Návratnost e-mail marketingu

Podle serveru buffer.com připadala na každý investovaný Dollar možná návratnost 42 dollarů. Tedy investice 25 Kč měla potenciální návratnost 1000 Kč. Což je skutečně reálné, když vezmete v potaz prodej digitálních produktů v řádech tisíců korun. 

Počítejte se mnou. Vytvoříte digitální produkt. Nastavíte e-mailový a marketingový automat. Spustíte reklamu na Facebooku. Jeden proklik vás vyjde například na 3 koruny. Pomocí e-mailu prodáte kurz nebo podobný produkt za 1000 Kč. Samozřejmě to není až takhle jednoduché… Principiálně to je ale proveditelné s trochou šikovnosti a dovedností. 

Předpokládaný růst do roku 2023

Pohyb

Je to mazec. Každý den se celosvětově odeslalo a doručilo 293,6 miliard e-mailů. Co dodat. Toto číslo bude i nadále podle všeho rychle růst.   

Má to smysl… 

Než budete číst dál

Abyste nemuseli chodit na náš web, budeme vám posílat každou středu další užitečné know-how. Přihlaste s k jeho odběru.

Trendy pro rok 2020

Jako ve většině trendů i v e-mail maketingu se zjednodušuje a automatzuje.

Držte krok, a řiďte se těmito trendy: 

 1. Minimalistický design+odpočet.
 2. Super-personalizované kampaně. 
 3. Vylepšená automatizace.
 4. Multi-kanálové propojení. 
 5. Měřte a testujte. 

Minimalistický design+odpočet

Než se rozepíšu, tady je open rate a click rate z našich posledních kampaní. Open rate = procento lidí, kteří e-mail četli. Click rate je procento prokliků z e-mailu (například na web). To, co vám doporučím níže, funguje.   

Nedávno jsem školil v e-mail marketingu jednu nejmenovanou automobilku. Když jsem viděl, co posílá grafik pro použití do newsletteru, pleskl bych ho přes ruce. Byl to prakticky jednolitý obrázek a na něm text. To anti-spam filtr nemá rád. Pro optimální rozesílku je potřeba dodržet rozumný podíl mezi textem a obrázky. Není nic horšího, než když vám přijde e-mail a vy vidíte jen bílo. Jasně, musíte si stáhnout ten obrázek… 

Jak na to? Nedávno jsme spustili e-mailový kurz zdarma. Takto vypadá uvítací e-mail. Kreativita je jedna věc, srozumitelnost a čitelnost je věc druhá. Většina e-mailů ve skutečnosti nefunguje, protože pořád něco přidáváte. Zkuste po jednou ubrat a zaměřit se na srozumitelný text, strukturu textu a psychologii.   

Pokud chcete pracovat s grafikou, zde je jeden moc pěkný e-mail od HARRY’S. Data o proklikovosti nemám, nicméně opticky je to velmi příjemný template. Možná to tlačítko se trochu ztrácí – jen můj dojem.   

Odpočet

Odpočty v e-mail marketingu fungují vcelku dobře. Časové odpočty pracují s psychologií člověka. Konkrétně s principem nedostatku. Hezkou studii dělal na toto téma Stephen Worchel. Jde o to, že jakmile vidíme odpočet nebo slyšíme tikot hodin, zvyšuje se v nás potřeba “něco” vykonat/udělat/pospíšit si. A často taky nechceme promeškat časově omezené nabídky. Otestujte odpočet ve svých e-mailových kampaních. 

Super-personalizované kampaně

V roce 2020 nebude fungovat v rámci e-mail marketingu univerzální přístup k oslovení publika. Se zaměřením na psychologii a personalizaci můžete zvýšit míru prokliknutí, pokud povedete své zákazníky k řešení jejich individuálních potřeb. Je naší podstatou a přirozenou vlastností mluvit o sobě a svých zájmech, takže není divu, že pamatovat si něčí jméno je osvědčený způsob, jak přesvědčit lidi, aby od vás kupovali.

Používejte 5. pád – vokativ. 

 

Pokud jde o e-mailový marketing, automatizované kampaně s personalizací jsou hudbou budoucnosti, která přináší skvělé výsledky: Segmentované a cílené e-maily generují v některých oborech až 58% všech prodejů. Díky personalizaci můžete zvážit chování při prohlížení vašeho webu a odesílat vysoce profitabilní e-maily.

 

Například automatizované kampaně s přizpůsobením na míru pomáhají snížit opuštění košíku u e-shopů a zvýšit prodeje. ASOS používá chytře tuto taktiku k navrácení návštěvníků na web:

Vylepšená automatizace

Asi to znáte. Přijdete na web, stáhnete si kurz, příručku, manuál nebo šablonu a začnou vám chodit e-maily. Což je klasický lineární automat (z bodu A do Bodu B). Bez ohledu na to, jestli e-maily čtete, nebo ne vám přijde jasně dané schéma série e-mailů.

To je špatně protože: 

 1. Pokud vaše e-maily někdo nečte, celý zbytek série mu přijde zbytečně a vám klesá rating u rozesílek.
 2. Pokud projevím zájem o produkt ihned na začátku e-mailové série, je zbytečné mi posílat ještě dalších e-mailů XY.

TIPY pro automatizaci: 

 • Nevěřte řečem typu: “nefunguje to, protože máte málo kontaktů v databázi.” 
 • Dívejte se na automatizaci jako na obchodní jednání. Reagujte na to, co dělá váš protějšek. 
 • Pokud uživatel projeví zájem, dejte mu buďto více informací, nebo rovnou otestujte prodej. Vyhrajte si s nastavením triggerů, tagů a dalších vychytávek. Pracujte s Facebook Audiencí.  
 • Pokud uživatel nereaguje, pošlete mu “oživující typ” e-mailu. Pravděpodobně váš e-mail přehlédl, nebo ho nezaujla váš obsah. 
 • Propojte e-mailing 

Multi-kanálové propojení

Jsem přesvědčený, že pokud vám nefunguje e-mail marketing podle vašich představ je to z těchto důvodů:

 1. Váš e-maling není zasazený to celého konceptu podnikání a marketingové strategie. 
 2. Nevyužíváte dostatečně propojení s dalšími kanály: SEO, sociální síě, Google Ads (+remarketing), telefon, Messenger Chatbot, uzavřené skupiny na Facebooku (TOP).  

Níže se můžete podívat, jak vypadá prodejní cesta, kde hraje prim právě e-mailový marketing. Je to B2B funnel s inspirací od Ewy Wysocké z Tribe 47. Když vynecháte telefon, je tato digitální cesta poměrně univerzálně využitelná při pár modifikacích vašemu byznysu na míru. 

Využijte na maximum multikanálové propojení. Například Manychat, platforma pro tvorbu chatbotů umožňuje smělé napojení na Mailchimp, SMS + 3500 dalších aplikací.

Závěr

Výhody i potenciál, proč používat e-mail marketing i v roce 2020 jsou zřejmé. Využijte tento kanál vždy, pokud máte web, e-shop nebo jinou on-line prezentaci. Minimálně pro udržení vztahu a komunikace se zákazníky.

Chcete vytěžit z e-mail marketingu maximum?

Nejvíce ode mne získáte v oblasti automatizace a dat. Konzultujte se mnou on-line vaše -emailové kampaně a já vám pomohu k vyššímu profitu. Klikněte na tlačítko a vyberte si volný termín konzultace 90 minut. Cena je nyní 850 Kč bez DPH. Platba probíhá až po skončení konzultace.

email marketing konzultace
reference hard sellers

Líbil se vám článek?

Nechte nám na sebe e-mail a odebírejte skvělé know-how a informace každou středu do svého e-mailu.

Sdílejte článek dál

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin